ГУ ДФС у Черкаській області пропонує підприємцям переглянути нову підбірку питань – відповідей. Тема – заповнення та подання податкової декларації про майновий стан і доходи ФОП на загальній системі оподаткування. Нагадуємо, завтра, 9 лютого – граничний термін подання декларації фізичними особами – підприємцями, які обрали загальну систему оподаткування, а 19 лютого – граничний термін сплати податкових зобов’язань з ПДФО та військового збору, визначених у декларації
1. Чи необхідно подавати декларацію ФОП на загальній системі оподаткування, які не отримували протягом звітного періоду доходів та не мають об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню?
Відповідь: Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування повинні подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, незалежно від того чи провадилась протягом звітного року підприємницька діяльність, чи ні.
2. Чи потрібно заповнювати рядок 6 розд. ІІ додатку Ф4 «Розмір квартальних авансових платежів» до податкової декларації про майновий стан та доходи?
Відповідь: Для фізичних осіб - підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов'язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу II додатку Ф4 («Розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягають сплаті до бюджету у наступному за звітним році (рядок 3 × 25 %)»). Нагадаємо, тепер авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету тричі на рік до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується – пп.177.5.1 статті 177 Податкового кодексу України.
3. Який порядок подання декларації та сплати ПДФО, якщо ФОП перебувала у I півріччі 2015 року на загальній системі оподаткування, а з III кварталу перейшла на спрощену систему оподаткування?
Відповідь: Якщо фізична особа - підприємець перебувала у I півріччі 2015 року на загальній системі оподаткування, а з III кварталу перейшла на спрощену систему оподаткування, то їй необхідно за результатами календарного року подати податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року та сплатити податок на доходи фізичних осіб протягом 10 календарних днів після подачі декларації. Тобто декларацію за 2015 рік треба подати не пізніше 9 лютого 2016 року, а сплатити суму ПДФО та військового збору не пізніше 19 лютого 2016 року.
4. Чи повинна подавати податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2015 рік новостворена ФОП за період від дати державної реєстрації до моменту подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування за ставками, встановленими для першої або другої групи?
Відповідь: Якщо новостворена фізична особа – підприємець перейшла на спрощену системи оподаткування у місяці або кварталі, в якому здійснена процедура державної реєстрації як суб’єкта господарювання, то вона подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податкову декларацію про майновий стан і доходи за період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування. Тобто декларацію за 2015 рік треба подати не пізніше 9 лютого 2016 року, а сплатити суму ПДФО та військового збору не пізніше 19 лютого 2016 року.
5. Чи потрібно ФОП при заповненні декларації про майновий стан і доходи зазначати інші доходи, отримані як фізична особа - громадянин та відомості про рухоме та нерухоме майно?
Відповідь: Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування повинна надавати за результатами календарного року податкову декларацію про майновий стан і доходи, незалежно від того чи проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно.
6. Яку податкову декларацію про майновий стан і доходи (річну та/або квартальну) подає ФОП, яка в IV кварталі 2015 року перейшла із спрощеної системи оподаткування на загальну (у т.ч. новостворена)?
Відповідь: Якщо фізична особа – підприємець перейшла у 4 кварталі 2015 року із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, або протягом IV кварталу минулого року здійснила процедуру державної реєстрації як суб’єкта господарювання та обрала загальну систему оподаткування, то вона подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси податкову декларацію про майновий стан і доходи за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, яка прирівнюється до річної декларації.
7. Чи відображає ФОП на загальній системі оподаткування в Книзі обліку доходів та витрат і відповідно в декларації про майновий стан і доходи суму акцизного збору?
Відповідь: Сума акцизного податку, у разі її включення до вартості проданих товарів, зазначається фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування у графі 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності» Книги обліку доходів і витрат, однак не відображається в графах 5-8 «Витрати, пов’язані із господарською діяльністю».
Також нагадуємо ФОП на загальній системі оподаткування, що 9 лютого – граничний термін подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску та сплати єдиного внеску за себе фізичними особами – підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, за 2015 рік. Якщо фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки це право, а не обов’язок платника. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку №435.
22 лютого – граничний термін подання звіту ФОП – роботодавцями (страхувальниками), які використовують працю фізичних осіб та сплати єдиного внеску за січень 2016 року. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до Порядку №435, що діяла з 1 травня 2015 року, із заповненням всіх обов'язкових реквізитів.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій