ГУ ДФС у Черкаській області на численні запитання платників з місць нагадує про обов’язковість подання платником, контрагент якого порушив терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних заяви зі скаргою на факт несвоєчасної реєстрації або не реєстрації податкових накладних та копій первинних документів, що підтверджують факт отримання (сплати) таких послуг до податкової декларації з ПДВ.
Так, у разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ) на такого продавця. Вказане право зберігається за покупцем протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Також відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше:
- ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних;
- для платників податку, що застосовують касовий метод, – ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.
Додані до заяви копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку платник – скаржник надає в паперовому вигляді до державної податкової інспекції за місцем обліку.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення державною податковою інспекцією документальної позапланової перевірки продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за відповідною операцією.
Перевірка проводиться протягом 15 календарних днів з дня надходження заяви із скаргою платника – покупця товарів/послуг. Дана норма діє з 1 січня 2016 року.
До особи, що зареєструвала з порушенням термінів або взагалі не зареєструвала в ЄРПН податкові накладні застосовується штрафні санкції. Відповідно до статті 1201 Кодексу у разі порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН до платника податку застосовуються штрафні санкції, що можуть сягати до 50 відсотків від суми ПДВ у таких податкових накладних, в залежності від кількості протермінованих днів. З 16 лютого 2016 року діє новий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень платникам податків, яким затверджено зокрема форму рішення, що складається у разі виявлення порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Порядок затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за №124/28254.
Для отримання детальних роз’яснень та допомоги платникам, які мають проблеми із формуванням податкового кредиту з податку на додану вартість у зв’язку з порушенням контрагентами термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, необхідно звертатись до державних податкових інспекцій за місцем обліку.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
відділ комунікацій