ГУ ДФС у Черкаській області пропонує підприємцям переглянути нову підбірку питань – відповідей. Тема – справляння акцизного податку.
1. Як обчислювати базу оподаткування акцизним податком з роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) для заповнення графи 3 додатку 6 до декларації акцизного податку?
Відповідь: При здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) базою оподаткування акцизним податком є вартість (з податком на додану вартість) алкогольних напоїв (тютюнових виробів), що реалізовані суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі. Отже, у графі 3 Додатку 6 до декларації зазначається вартість алкогольних напоїв (тютюнових виробів) з податком на додану вартість і без 5-відсоткового акцизного податку.
2. Які встановлені строки подання декларації акцизного податку та строки його сплати при реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів?
Відповідь: Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у встановленому порядку. Суми податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за місячний податковий період. Так, за лютий 2016 року декларація подається по строку 21 березня, граничний термін сплати податку – 30 березня 2016 року.
3. Як при роздрібній реалізації пального у додатку 6 до декларації акцизного податку відображається база оподаткування та ставка акцизного податку?
Відповідь: До внесення відповідних змін до декларації акцизного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, платник має право разом з податковою декларацією подати доповнення до такої декларації, складені за довільною формою, де відобразити розрахунок податкових зобов’язань шляхом описання, яким чином обчислено суми податкових зобов’язань. Відомості щодо такого розрахунку слід відобразити у рядках додатку 9 до Декларації. Відомості про суми податкового зобов’язання по кожному рядку виду товару (палива) обов’язково повинні бути перенесені до відповідних рядків додатку 6 до Декларації з відповідним округленням до гривні без копійок за загальновстановленими правилами. Як правильно скласти декларацію – дивіться тут:
Презентацію завантажуйте: http://ck.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv2/236036.html
4. Як при заповненні декларації акцизного податку слід поділяти алкогольні напої на лікеро-горілчану продукцію, виноробну продукцію, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту етилового 8,5 відс. об. одиниць та більше, пиво?
Відповідь: Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550. Відповідно до п.п. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України алкогольні напої – продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відс. об. та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД. Порядок заповнення Додатка 6 до декларації акцизного податку визначено у п. 6 розд. V Порядку № 14. При цьому підакцизні товари підлягають відображенню в Додатку 6 наступним чином:
рядок 1 – лікеро-горілчана продукція. За ДСТУ 4257:2003 лікеро-горілчаний напій визначається як спиртний напій міцністю від 1,2 до 60 відс. об., виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами та інгредієнтами. У цьому рядку зазначаються горілки та лікеро-горілчані напої. Горілки поділяються на горілки та горілки особливі. Лікеро-горілчані напої в свою чергу поділяються на групи: лікери, наливки, настоянки, бальзами, аперитиви, коктейлі, напої десертні. Також у цьому рядку зазначаються слабоалкогольні напої – алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 0,5 до 8,5 відс. об. та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 см 3, виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю (абзац восьмий ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями), зокрема – «SHAKE», «Лонгер», «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік», «Рево» та інші;
рядок 2 – виноробна продукція, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту етилового 8,5 відс. об. та більше. Виноробна продукції - вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне та інші виноматеріали, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів та ягід (п.п. 14.1.26 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). На підставі цього у рядку 2 зазначають інші алкогольні напої, отримані шляхом переробки та збродження плодів та ягід, соків плодово-ягідних за спеціальною технологією міцністю до 8,5 відс. об., а саме: сидри, перрі та інші. Також у рядку 2 вказують інші спиртові дистиляти – віскі, ром, джин, текіла, продукти з вмістом спирту етилового 8,5 відс. об. та більше та інші товари, які не відносяться до рядка 1;
рядок 3 – пиво. Пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відс. об., отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (п.п. 14.1.144 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). У цьому рядку зазначають пиво, пиво спеціальне – «BEERMIX». При цьому пиво безалкогольне, яке зазначено у товарній позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД, не є підакцизним товаром.
Пунктом 1 ст. 11 Закону №481/95-ВР визначено, що на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) алкогольних напоїв, які реалізуються через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказуються загальна та власна назви виробу, вміст спирту (відс. об.). Таким чином, визначення виду алкогольного напою з метою заповнення відповідних рядків Декларації, здійснюється на підставі інформації, яка зазначена на відповідному виробі. Розділ Ґ Декларації заповнюється на підставі Додатка 6.
5. Як СГ роздрібної торгівлі заповнювати Додаток 8 до уточнюючої декларації для виправлення помилки у рядках коду операції Ґ2 розділу Ґ декларації акцизного податку, в тому числі при невірно зазначеному коді КОАТУУ?
Відповідь: У разі подання уточнюючої декларації акцизного податку (далі – Декларація) до коду операції Ґ2 розділу Ґ у верхньому лівому куті першої сторінки Додатку 8 обов’язково зазначається розділ – Ґ, код КОАТУУ (за яким відбувається уточнення податкового зобов’язання), звітний період та звітний період, що уточнюється.
У самому Додатку 8 зазначаються показники коду операції Ґ1 для КОАТУУ (що уточнюється) в розрізі кодів операцій з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (Ґ1.1 – Ґ1.11), які декларувались в додатку 6 до Декларації. Якщо у звітній Декларації вказано помилковий КОАТУУ, слід подавати два Додатки 8 – до помилкового (зі зменшенням податкового зобов’язання) та до уточненого КОАТУУ (зі збільшенням податкових зобов’язань). У разі заниження податкового зобов’язання, визначеного по кожному КОАТУУ, обчислені штраф та пеню необхідно сплатити до бюджету на відповідний рахунок до подання уточнюючої Декларації.
6. Чи вважається заниженням грошового зобов’язання та чи нараховуються штрафні санкції та пеня, якщо СГ роздрібної торгівлі не заповнено або заповнено з помилкою рядки коду операції Ґ2 розділу Ґ декларації акцизного податку, а також чи подається у такому випадку Додаток 8?
Відповідь: У разі подання декларації акцизного податку із зазначенням податкового зобов’язання без розподілу за кодами КОАТУУ у розділі Ґ (за кодом операції Ґ2), вона не може вважатися податковою декларацією. Платник має право подати звітну нову або звітну Декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання або оскаржити рішення контролюючого органу про відмову у прийнятті Декларації у передбаченому законодавством порядку. При цьому не передбачено подання Додатку 8 у складі звітної Декларації. У разі виявлення помилки при визначенні податкових зобов’язань за певним КОАТУУ (у Додатку 6 до розділу Ґ та за кодом операції Ґ2 розділу Ґ) платнику слід уточнені показники зазначити у складі податкової Декларації за будь-який наступний податковий період або подати уточнюючу Декларацію з двома Додатками 8 до розділу Ґ (для помилкового та виправленого КОАТУУ). На суму заниження податкового зобов’язання нараховуються передбачені ПКУ штрафні санкції та пеня, які повинні бути сплачені на розрахунковий рахунок відповідного КОАТУУ.
7. Скільки декларацій акцизного податку та додатків 6 потрібно подавати до контролюючого органу СГ роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів в декількох пунктах продажу (в т.ч. розташованих в населених пунктах з різними КОАТУУ), які обслуговуються в одному контролюючому органі, та яким чином в даному випадку заповнюється гр. 7 «Місцезнаходження пункту продажу товарів» загальної частини декларації?
Відповідь: Форма декларації акцизного податку (далі – Декларація), порядок її заповнення та подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14. Відповідно до п. 2 розд. І Порядку Декларація складається та подається особами, визначеними ст. 212 розд. VI ПКУ як платники акцизного податку (далі - платники). Платники заповнюють та подають розділи та додатки до Декларації лише щодо тих операцій, які вони здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов’язання із сплати акцизного податку, про що робиться відповідна відмітка у колонці «Ознака подачі» на останньому аркуші Декларації.
При цьому суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, заповнює та подає лише розділ Ґ та додаток 6 до Декларації. Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що має один або декілька пунктів продажу, які розташовані на території підпорядкованій одному органу місцевого самоврядування (один код КОАТУУ) формує Декларацію та заповнює один додаток 6 до Декларації відповідно до цього КОАТУУ. Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що має один або декілька пунктів продажу товарів, які розташовані на території підпорядкованій різним органам самоврядування (різні коди КОАТУУ), формує Декларацію та заповнює додаток 6 до Декларації окремо за кожним КОАТУУ. Якщо у суб’єкта господарювання точки продажу зареєстровані в декількох органах самоврядування, які обслуговуються одним контролюючим органом (наприклад об’єднана ДПІ), то платник подає до такого контролюючого органу одну Декларацію з відповідною кількістю Додатків 6. При цьому у гр. 7 «Місцезнаходження пункту продажу товарів» загальної частини Декларації слід зазначати місцезнаходження всіх пунктів продажу підакцизних товарів, операції з реалізації яких відображені у такій Декларації. Як подати декларацію, дивіться:
8. За яких умов у платника акцизного податку припиняється обов’язок з подачі декларацій?
Відповідь: Якщо платник не є особою, яка реалізує пальне або здійснює діяльність, яка не ліцензується, тобто у нього відсутні діючі (в т.ч. призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією та у звітному періоді у такого платника не виникли об’єкти оподаткування, або не з’явились показники, що підлягають декларуванню, то платник у такому звітному періоді не зобов’язаний подавати декларацію з акцизного податку.
Нагадуємо, граничний термін надання декларації акцизного податку за лютий 2016 року – 21 березня. Продавці пального вдруге складатимуть декларацію за новими правилами. Як це правильно зробити – дивіться на каналі проекту «Допомога платнику» в YouTube:
Презентацію завантажуйте: http://ck.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv2/236036.html
Головне управління ДФС у Черкаській області,
відділ комунікацій