Нагадуємо термін подання декларації про майновий стан і доходи за результатами 2015 року для громадян та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність – до 1 травня 2016 року. Водночас граничний термін для громадян, які подаватимуть декларації про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки – 31 грудня 2016 року.
Закликаємо громадян – декларантів та самозайнятих осіб поспішити скласти декларації та визначити зобов’язання з ПДФО та військового збору за звітний рік та наводимо актуальні запитання – відповіді на тему декларування.
1. Онука отримала у спадщину будинок від бабусі за правом представлення (перша ступінь споріднення). Чи необхідно сплачувати податки та подавати декларацію?
Відповідь: Визначення термінів, що вживаються для цілей оподаткування, встановлено ст. 14 Податкового кодексу України, пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 якого передбачено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей оподаткування вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї вважаються такими, що мають другий ступень споріднення. Отримання спадщини за правом представлення від бабусі у розумінні цього Кодексу є успадкування спадкоємцем, який не є членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто такі операції оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною ст. 167.2 Податкового кодексу України (5%) та військовим збором (1,5%). Водночас якщо об’єкт спадщини успадковується спадкоємцем-нерезидентом, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 15/20% (у 2015 році та 18% у 2016). При цьому дохід у вигляді вартості успадкованого майна зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до нотаріального оформлення об’єктів спадщини, а також інших спадкоємців-резидентів, які сплатили ПДФО та військовий збір до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
2. Резидент України у 2015 р. отримав іноземні доходи, з яких утримано податки. Чи потрібно подавати декларацію та чи можливе зарахування податків, сплачених за межами території України?
Відповідь: Відповідно до пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України в разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу (у 2015 році — 15/20%) та військовим збором (1,5%). Водночас платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Сума такого зменшення зазначається у річній податковій декларації. Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. У разі відсутності у платника податку підтвердних документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, що настає за звітним (тобто за 2015 рік до 31.12.2016).
3. Протягом 2015 р. особа отримала дарунок від двох підприємств: перший — на суму 600 грн., другий — 450 грн. Чи повинна вона подавати декларацію та сплачувати податки?
Відповідь: Підпунктом 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу передбачено, що якщо вартість дарунків не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 609,00 грн.), за винятком грошових виплат у будь-якій сумі, такі доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. У даному випадку при отриманні дарунків у різні місяці року вартість таких дарунків не перевищуватиме 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), а отже, відповідно до пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу такі операції не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи у платника податків не виникає. Водночас якщо дарунки платником податків отримано в одному місяці, то їх загальна сума перевищуватиме установлений пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу граничний розмір, тобто підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором. Відповідно до пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну податкову декларацію. Якщо загальна сума дарунків перевищила у 2015 році 609 грн. на місяць, такий платник податків зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію.
Вказані питання – відповіді наведені у номері журналу «Вісник. Право знати все про податки і збори» №10 за березень ц.р. Читайте також спецвипуск «Вісника» на тему Декларування – 2016 №№1-2.
Декларації про майновий стан і доходи платники податків повинні подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси (реєстрації).
При декларуванні доходів застосовуються норми та ставки податку на доходи фізичних осіб, які діють на останній день звітного податкового періоду, тобто на 31 грудня 2015 року.
Повторюємо, що однією з відмінностей Деклараційної кампанії – 2016 є визначення фізичними особами в декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Громадянам, які минулого року під час вчинення нотаріальних дій щодо власного майна не сплатили військовий збір, мають подати декларацію та обов’язково сплатити збір до бюджету. Детальніше про це читайте: https://www.facebook.com/sfs.cherkasy/posts/639391276214758:0
Форму податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.
Запрошуємо декларантів отримувати детальні роз’яснення та допомогу при складенні декларації у центрах обслуговування платників (ЦОП) державних податкових інспекцій області.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
відділ комунікацій