Стипендії понад 2240 грн. у 2017 році оподатковуються. З них утримується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовий збір за ставкою 1,5 відс. Студенти мають право на податкову соціальну пільгу та можуть скористатись правом на нарахування податкової знижки на навчання.

Далі детальніше про це.

1. Які стипендії не оподатковуються і навпаки

До розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного дохо­ду платника податку не включається сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постанова­ми Верховної Ради України, указами Прези­дента України (пп. «б» 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України).

Також пп. 165.1.26 цього пункту визначе­но, що до складу загального місячного (річ­ного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту вій­ськових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж су­ма, визначена в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України, тобто не вище за суму, що дорівнює розміру мі­сячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного по­даткового року, помножену на 1,4 та окру­глену до найближчих 10 грн. (у 2017 році 2240 грн).

Крім того, згідно із пп. 1.7 п. 161 підроз­ділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України звільняються від опо­даткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподаткову­ваного доходу фізичної особи.

Водночас відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України до загального мі­сячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу.

Отже, у 2017 році сума стипендії понад 2240 грн. на місяць, що виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту вій­ськових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, оподат­ковується на загальних підставах – з різниці між фактично нарахованою сумою та 2240 грн. справляється ПДФО за ставкою 18 відс. та військовий збір за ставкою 1,5%.

За нормами Податкового кодексу України особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані щокварталу подавати податковий розрахунок за формою № 1ДФ до ДФС за міс­цем свого розташування. Згідно з Довідником ознак доходів, наве­дених у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агента­ми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, під озна­кою доходу «128» відображається сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постанова­ми Верховної Ради України, указами Прези­дента України, під ознакою доходу «150» — сума стипендій, які виплачуються з бюдже­ту учню, студенту, курсанту військових на­вчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, місячний розмір яких не пе­ревищує у 2017 році 2240 грн. Сума переви­щення над вказаним розміром відобра­жається у формі №1ДФ під ознакою до­ходу «127».

2. Як оподатковується зарплата студентів під час виробничої практики

Відповідно до частини четвертої ст.53 Закону України «Про освіту» на час виробничого навчання, практики учням і студентам забезпечуються робочі місця, безпечні та нешкідливі умови праці. П’ятдесят відсотків заробітної плати за виробниче навчання і виробничу практику учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів направляється на рахунок навчального закладу для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист учнів, слухачів, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи. Таким чином, при нарахуванні заробітної плати студентам, які проходять практику на підприємстві згідно з договором, підприємство, як податковий агент, зобов’язане утримати із суми такого доходу податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовий збір за ставкою 1,5 відс. і перерахувати його до бюджету у порядку, встановленому ст.168 Податкового кодексу України.

3. Пільга для працюючого студента

Згідно з п.п. 169.2.3 п. 169.2 ст. 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга не може бути застосована до заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету. Тож якщо працюючий студент отримує стипендію з бюджету, то податкова соціальна пільга до його заробітної плати не застосовується. Якщо студент не отримує стипендію або отримує спонсорську стипендію і одночасно з навчанням працює та одержує заробітну плату, то він має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 відс. при умові, що розмір його заробітної плати на місяць не перевищує у 2017 році 2240 грн. (у 2015 році – 1710 грн., у 2016 – 1930 грн.). При цьому такий студент повинен надати працедавцю довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендії з бюджету.

4. Податкова знижка для студента та його батьків

працював і навчався – хто має право на нарахування податкової знижки власне студент, чи його батьки. Відповідно до ст.ст. 180 та 199 Сімейного кодексу України батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей (до 18 років), а якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, то батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років. Згідно із п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення. Працюючий студент вже не перебуває на утриманні батьків, так як має свої джерела доходу у вигляді заробітної плати. Виходячи з норм Кодексу студент, який працює, сам є платником податку на доходи фізичних осіб, база оподаткування його доходів, включаючи заробітну плату, визначається згідно вимог ст. 164 Кодексу, зокрема відповідно до п. 164.1 ст. 164 Кодексу базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу на суму податкової знижки.
Таким чином, якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на утриманні. Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році та до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Інший приклад – студент працював за договором ЦПХ. Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Ці відносини регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду. Таким чином, якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.

Бажаєте отримати відповідь на своє питання – направляйте листа на адресу з help_payer@ukr.net з позначкою «Проект «Право платника». Детальну інформацію з питань роботи проекту та відповіді на запитання можна переглянути у спеціальному розділі «Право платника» на суб-сайті головного управління ДФС у Черкаській області: http://ck.sfs.gov.ua/anonsi-ark/13623.html

Наступні роз’яснення вийдуть для пенсіонерів та землевласників.

Звертайтесь, ми працюємо для вас!
Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...