1 серпня набрала чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Вона складається з 19 глав, 21 додатка і двох тарифних планів для України та Канади.
Черкаська митниця ДФС поінформувала про порядок здійснення громадянами преференційної торгівлі товарами, походженням з Канади та Про застосування статті 24 Протоколу І Угоди про асоціацію.
Так, відповідно до Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою від 11 липня 2016 року, ратифікованої Законом України від 14 березня 2017 року №1917-V-ІІІ «Про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою» преференційна торгівля товарами між Україною та Канадою з 1.08.2017 здійснюється як підприємствами, так і громадянами.
Пунктом 1 статті 1.6 «Визначення термінів загального застосування» частини В «Загальні положення та визначення» Угоди наведені терміни:
«громадянин» означає фізичну особу, яка є громадянином Сторони відповідно до її законодавства;
«підприємство» означає юридичну особу, що створена або організована відповідно до чинного законодавства, прибуткову або неприбуткову, будь-якої форми власності, приватну або державну, у тому числі корпорацію, траст, партнерство, одноосібне підприємство, спільне підприємство або інше об’єднання».
Необхідною умовою для застосування преференційних та знижених ставок ввізного мита до товарів є підтвердження походження товарів з Канади.
Згідно зі статтею 3.15 Частини С «Процедури визначення походження» Глави 3 Угоди «товари, що походять з України, при ввезеннів Канаду та товари, що походять з Канади, при ввезенні в Україну користуються перевагами преференційного тарифного режиму в рамках Угоди на підставі «декларації про походження», зробленій на інвойсі або іншому комерційному документі, що містить опис товару, який походить з відповідної Сторони, з достатньою для його ідентифікації деталізацією, завірений відповідно.
Угодою встановлено три мовні версії (українська, англійська та французька) тексту декларації про походження, наведені у Додатку 3-В до Угоди.
Декларація про походження є дійсною протягом 12 місяців, якщо Сторонами не передбачено інше.
Пунктом 1 статті 3.18 «Зобов’язання щодо імпорту» Частини С «Процедури визначення походження» зобов’язано імпортерів кожної Сторони:
а) надавати для підтвердження режиму вільної торгівлі митному органу декларації про походження товару відповідно до вимог Угоди;
b) на вимогу митного органу надавати переклад декларації про походження;
с) на вимогу митного органу надавати документи, що підтверджують відповідність товару умовам, необхідним для застосування режиму вільної торгівлі, передбачених Угодою.
Про застосування статті 24 Протоколу І Угоди про асоціацію
Відповідно до статті 24 Протоколу І «Щодо визначення концепції «Товарів, що походять з певної країни і методів адміністративного співробітництва» Угоди про асоціацію від 27 червня 2014 року, ратифікованої Законом України від 16 вересня 2014 року №1678-ІІІ «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» строк дії сертифіката з перевезення товару EUR.1 та декларації - інвойс складає чотири місяці з дати їх видачі у країні експорту, при цьому в межах зазначеного періоду вони мають бути надані митним органам країни імпорту.
Також, до товарів може бути застосовано преференційний режим чи відновлено режим вільної торгівлі в рамках Угоди відповідно до вимог статті 24 Протоколу І шляхом подання органу доходів і зборів (митниці) ДФС оригіналу сертифіката з перевезення товару EUR.1 або декларації - інвойс, які були дійсні на момент їх:
- митного оформлення, в митний режим імпорту, але не застосовані; або
- поміщення в інший митний режим, який передбачає їх перебування під митним контролем; або
- тимчасового зберігання під митним контролем до поміщення у митний режим.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
відділ комунікацій управління організації роботи