Будь-який платник податків має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, що отримується від одного працедавця у вигляді заробітної плати на суму податкової соціальної пільги (ПСП), якщо такий дохід не перевищує у 2014 році 1710 грн. на місяць.
Для отримання ПСП платнику необхідно подати роботодавцю Заяву про застосування пільги та документи, що підтверджують таке право. Платник податку самостійно обирає лише одне місце нарахування ПСП.
Проте, є такі платники, які зловживають правом на ПСП і подають заяви за двома і більше місцями роботи. Отримуючи тимчасову вигоду, такі платники не розуміють, що відповідальність за подання заяви на застосування ПСП несе платник податку (у межах його права щодо обирання місця застосування ПСП). Працедавець, який на підставі належним чином оформленої заяви платника податку про застосування ПСП застосовує таку пільгу, не несе відповідальності за порушення таким платником податку вимог чинного законодавства. Окрім цього, працедавець не зобов’язаний перевіряти, чи подав платник податку заяву про застосування ПСП за іншим місцем праці.
“Відповідно до ст.169.2.4. Податкового кодексу України, у разі порушення норм отримання ПСП, платник податку втрачає право на отримання пільги за всіма місцями отримання доходу починаючи з місяця, в якому мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, в якому право на застосування ПСП відновлюється”, - наголосив Олег Коваль.
Платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він подасть заяву про відмову від такої пільги всім роботодавцям із зазначенням місяця, коли відбулося таке порушення, на підставі чого кожний роботодавець нараховує і утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100% суми цієї недоплати за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку, а у разі, коли сума виплати недостатня, - за рахунок наступних виплат.
Якщо сума недоплати та/або штрафу не були утримані податковим агентом за рахунок доходу платника податку, то такі суми включаються до річної податкової декларації такого платника податку. При цьому право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.
“За результатами звітності 1-ДФ фахівцями ДПІ у м. Черкасах виявлено порушення зазначеної норми законодавства у 16 фізичних осіб, з яких вже утримано податковими агентами недоплату та штрафні санкції на суму 14,2 тис. грн.”, - зазначив Олег Коваль.
Державна податкова інспекція у м. Черкасах