Днями під час оглядового вебінару з висвітлення змін до податкового та митного законодавства начальник управління правової роботи головного управління ДФС у Черкаській області Сергій Гришко нагадав, що з 1 вересня 2015 набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 17.07.2015 №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків». Законом №655-VIII зокрема уточнено умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення перевірок.

Починаючи з 1 вересня наказ про проведення перевірки, копію якого повинні пред’явити платникові перевіряючі, які прийшли з метою проведення документальної виїзної та/або фактичної перевірки, повинен містити наступне: дату видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мету, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені Податковим кодексом України, дату початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу. До цього часу Податковий кодекс України містив детальні вимоги лише до направлення на проведення перевірки (ст.81 ПКУ).

С.Гришко нагадав підприємцям, що посадові особи, які прийшли з метою проведення документальної виїзної та/або фактичної перевірки повинні пред’явити: копію наказу про проведення перевірки, оригінал направлення на перевірку та документи, що посвідчують особу.

Також передбачено, що за наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка.

Згідно Закону №655-VIII контролюючим та іншим державним органам забороняється використовувати акт перевірки як підставу для висновків стосовно взаємовідносин платника податків з його контрагентами, якщо за результатами складення акта перевірки податкове повідомлення-рішення не надіслано (не вручено) платнику податків або воно вважається відкликаним відповідно до статті 60 Податкового кодексу України.

Водночас якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу застосовуватиметься адміністративний арешт майна (донедавна адміністративний арешт застосовувався тільки у разі відмови платника від проведення документальних перевірок).

Тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень, штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені Податковим кодексом України, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов’язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Проте зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов’язання не підлягає подальшому оскарженню.

З набранням чинності Законом №655-VIII виключено норми, які передбачають особливості прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами перевірок, проведених за визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України  обставин, у зв'язку з наявністю кримінального провадження щодо кримінального правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків. Тож з 1 вересня 2015 року за результатами таких перевірок запроваджується загальний порядок та терміни прийняття податкових повідомлень-рішень, передбачений пунктом 86.8 статті 86 розділу ІІ Кодексу.

Окремо зазначено, що загальний порядок прийняття податкових повідомлень-рішень, передбачений пунктом 86.8 статті 86 розділу ІІ Кодексу, застосовується за результатами перевірок, які проводяться у межах кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, розпочатих після набрання чинності Законом №655-VIII.

Що стосується прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами  документальних перевірок щодо дотримання законодавства з питань державної митної справи, то оскільки Законом №655-VIII не внесено зміни до Митного кодексу України,  податкові повідомлення рішення за результатами проведених перевірок щодо дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи, призначених відповідно до кримінального процесуального закону, приймаються з урахуванням частини тринадцятої статті 354 Митного кодексу України. При цьому підстави для самостійного визначення контролюючим органом за результатами таких перевірок сум грошових зобов'язань визначено у підпункті 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 розділу ІІ Кодексу.

У разі якщо судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, яке було розпочато до дня набрання чинності Законом №655-VIII і предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, в якому встановлена несплата податкових зобов’язань або винесена ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами з цього питання, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.

Запис виступу Сергія Гришка можна переглянути на сайті проекту «Допомога платнику» за адресою: http://dopomogaplatnyku.ck.ua/archive/73

Тези виступи вказаного лектора та інших лекторів вебінару і відповіді на усі питання учасників вебінару викладені на суб-сайт головного управління ДФС у Черкаській області: http://ck.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv2/214327.html

Також більш детальні роз’яснення стосовно нововведень з окремих питань проведення документальних перевірок надані Державною фіскальною службою України у листі від 28.08.2015 №32067/7/99-99-22-04-02-17: http://ck.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/214732.html

Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...