ГУ ДФС роз’яснює порядок оподаткування доходів, отриманих за договором недержавного пенсійного забезпечення
Начальник відділу адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб головного управління ДФС у Черкаській області Віталій Лушников перш за все пояснив, що учасник недержавного пенсійного забезпечення — це фізична особа, на користь якої сплачуються (сплачувалися) пенсійні внески до пенсійного фонду або на пенсійний депозитний рахунок у банку. Така особа має право на недержавне пенсійне забезпечення на умовах і в порядку, визначених пенсійним контрактом, договором про відкриття пенсійного депозитного рахунка або договором страхування довічної пенсії та зазначеним Законом, або яка отримує пенсійні виплати із пенсійного фонду.
Пенсійні фонди можуть здійснювати такі види пенсійних виплат, як пенсія на визначений строк, одноразова пенсійна виплата.
При цьому розміри пенсійних виплат визначаються виходячи із сум пенсійних коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, тривалості виплати та формули розрахунку пенсії.
Віталій Лушников підкреслив, що підставою для здійснення пенсійних виплат пенсійними фондами є:
• досягнення учасником фонду пенсійного віку, визначеного згідно з цим Законом;
• визнання учасника фонду інвалідом;
• медично-підтверджений критичний стан здоров'я учасника фонду;
• виїзд учасника фонду на постійне проживання за межі України;
• смерть учасника фонду.
До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума пенсійних виплат, що сплачується платнику податку за договорами недержавного пенсійного забезпечення у випадках та розмірах, визначених Податковим кодексом України.
Згідно особливостям нарахування (виплати) та оподаткування доходів, отриманих за договорами недержавного пенсійного забезпечення податковий агент утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за спеціальними ставками, зокрема:
• 60% суми виплати пенсії на визначений строк, що проводиться з недержавного пенсійного фонду учаснику фонду в порядку та строки, визначені законодавством;
• суми коштів, з якої не було утримано (сплачено) податок та яка виплачується вкладнику з його пенсійного вкладу у зв'язку з достроковим розірванням договору недержавного пенсійного забезпечення.
Податковим агентом платника податку — учасника недержавних пенсійних фондів є адміністратор недержавних пенсійних фондів, який нараховує виплату за договором з недержавним пенсійним фондом.
Водночас, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума пенсійної виплати із системи недержавного пенсійного забезпечення у разі виплати її вигодонабувачу або спадкоємцю першого ступеня споріднення.
Крім того, дохід у вигляді виплати за договором недержавного пенсійного забезпечення, що у разі смерті застрахованої особи сплачується вигодонабувачу або спадкоємцю платника податку, оподатковується за правилами, встановленими Податковим кодексом України для оподаткування спадщини. Тобто зазначені виплати підлягають оподаткуванню залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем та з урахуванням резидентського статусу спадкоємця і спадкодавця (ставки 0%, 5%, 15 та/або 20%).
Також Віталій Лушников зазначив, що особа, яка має статус податкового агента, зобов'язана подавати у встановлені Податковим кодексом України для податкового кварталу строки, податковий розрахунок (форма № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування. Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій