Заступник начальника управління правової роботи ГУ ДФС у Черкаській області Олексій Аполонов окреслив основні засади надання працівникам відпусток у зв’язку з навчанням.
Так, пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням визначено главою XIV Кодексу Законів про працю України (далі КЗпП).
Однією з таких пільг є право працівників, які навчаються без відриву від виробництва, на додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням Різновиди таких відпусток та порядок їх надання врегульовані КЗпП та Законом України від 15 листопада 1996 року №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпуски).
Законом про відпустки (ст.ст.13, 14, 15, 151) та КЗпП (ст.ст.211, 213, 215, 216, ) визначено чотири види додаткових оплачуваних відпусток у зв’язку з навчанням:
- відпустка у зв'язку з навчанням у середніх навчальних закладах;
- відпустка у зв'язку з навчанням у професійно-технічних навчальних закладах;
- відпустка у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі;
- відпустка у зв'язку з профспілковим навчанням.
Загальні підстави надання вказаних відпусток.
Відпустка у зв'язку з навчанням у середніх навчальних закладах
Право на отримання вказаної відпустки передбачено ст.13 Закону про відпустки та ст.ст.211, 212 КЗпП.
Так, працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, надається додаткова оплачувана відпустка на період складання:
1) випускних іспитів в основній школі - тривалістю 10 календарних днів;
2) випускних іспитів у старшій школі - тривалістю 23 календарних дні;
3) перевідних іспитів в основній та старшій школах - від 4 до 6 календарних днів без урахування вихідних.
Працівникам, які складають іспити екстерном за основну або старшу школу, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю відповідно 21 та 28 календарних днів.
Відпустка у зв'язку з навчанням у професійно-технічних навчальних закладах
Право на отримання вказаної відпустки передбачено ст.14 Закону про відпустки та ст.213 КЗпП.
Так, працівникам, які успішно навчаються на вечірніх відділеннях професійно-технічних навчальних закладів, надається додаткова оплачувана відпустка для підготовки та складання іспитів загальною тривалістю 35 календарних днів протягом навчального року.
Відпустка у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі
Право на отримання вказаної відпустки передбачено ст.15 Закону про відпустки та ст.216 КЗпП.
Працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки:
1) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах у вищих навчальних закладах:
першого та другого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 10 календарних днів,
третього та четвертого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів,
незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 30 календарних днів;
2) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах:
першого та другого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів,
третього та четвертого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 30 календарних днів,
незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 40 календарних днів;
3) на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації - 30 календарних днів;
4) на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) студентам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання першого та другого рівнів акредитації - два місяці, а у вищих навчальних закладах третього і четвертого рівнів акредитації - чотири місяці.
Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на третьому і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.
Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 календарних днів на кожний іспит.
Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів та за їх бажанням протягом чотирьох років навчання - один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати працівника.
Для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, законодавством може встановлюватись інша тривалість відпусток у зв'язку з навчанням.
Відпустки, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої та частиною четвертою цієї статті, надаються впродовж навчального року.
Відпустка у зв'язку з профспілковим навчанням
Право на отримання вказаної відпустки передбачено ст.151 Закону про відпустки.
Так, на час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів підприємства, установи, організації, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 6 календарних днів.
Оплата відпусток
Статтею 217 КЗпП визначено, що на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням (статті 211, 213, 216 цього Кодексу) за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.
Нарахування заробітної плати за час відпустки у зв'язку з навчанням провадиться згідно з наказом роботодавця про надання відпустки. Виплата цих відпускних провадиться не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ст.21 Закону про відпустки).
Підстави для надання відпустки
Для того щоб отримати додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням, працівнику-студенту необхідно надати роботодавцю довідку-виклик навчального закладу на сесію (форми довідок-викликів затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 02.07.2015 №705) та написати заяву про надання такої відпустки.
У довідці-виклику має бути зазначено: форму навчання; рівень акредитації навчального закладу; курс, на якому працівник навчається; період сесії, встановлений навчальним закладом; підставу для надання такої відпустки (наприклад, для складання заліків та іспитів).
Навчальна відпустка надається незалежно від щорічних основної та додаткової відпусток. Порядок їх надання не залежить один від одного.
На відміну від щорічних відпусток, навчальні відпустки не підлягають поділу на частини, перенесенню на інший період, продовженню на святкові та неробочі дні. Також за невикористані дні таких відпусток не виплачується грошова компенсація.
Більш детальну інформацію щодо отримання додаткової відпустки можна дізнатись, звернувшись до управління правової роботи ГУ ДФС у Черкаській області за тел. 0472-33-91-11.
Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій