Налоговая справка ГФС

Наталія, ТОВ "Комстарт" 14-05-2013 10:37

Добрий день, підприємство на даний момент з податку на прибуток оподатковується на загальних підставах згідно законодавства, платники ПДВ. З третього кварталу плануємо перейти на єдиний податок. Підкажіть будьласка яка процедура і з чого починати. Дякую.
Відповідно до пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому пп.298.1.4 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст.291 ПКУ.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл.1 р.XIV ПКУ.

Катеринопільська ОДПІ

Максим 13-05-2013 17:45

До комерційного банку надійшла платіжна вимога з податкової інспекції про примусове списання коштів з рахунку клієнта банку з метою погашення податкового боргу. В реквізиті «Призначення платежу» було вказано назву, номер і дату рішення податкового органу про списання суми податкового органу. Комерційний банк не прийняв цю платіжну вимогу. Керівник податкового органу надіслав листа до територіального управління Національного банку в Тернопільській області, в якому вимагав вжити заходів до комерційного банку за порушення банківського законодавства. Чи є дії комерційного банку такими, що порушують банківське законодавство? Яке рішення має прийняти територіальне управління Національного банку України?
Вибачте Ваше запитання не відноситься до компетенції податкового органу. 

 

Канівська ОДПІ

Еременко Игорь 13-05-2013 17:41

Здравствуйте! Хочу открыть интернет-магазин одежды. Подскажите, пожалуйста, какой КВЕД мне надо прописать? И офис и склад обязателен? Квартиру в качестве склада и офиса можно использовать? Т.к. доставку товара планирую осуществлять через перевозчиков. Заранее благодарен.
На сегодняшний день действующее законодательство Украины не требует обязательного наличия офиса или склада для осуществления деятельности интернет-магазина.

Вместе с тем следует всегда учитывать, что у предпринимателя, от которого работает интернет-магазин (выдает накладные и квитанции с его Ф.И.О. и печатью при наличии) всегда есть адрес его регистрации, на который государственные органы могут направлять официальные обращения, в том числе приглашения явиться в налоговую.

Интернет-магазины чаще всего используют коды из Классификации видов экономической деятельности

 

47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет

 

47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами

 

 

Канівська ОДПІ

Ирина Алексеевна 13-05-2013 12:59

В отчете 1 дф за 4 квартал 2012 года ошибочно занизила сумму нарахованого подоходного, зарплату указала верно и заплатила верно, как исправить? и будет ли штраф если за 1 квартал доначислить и заплатить 3% от суммы в новой звитной???
Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування.
     Форма податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку та Порядок її заповнення і подання податковими агентами до органу державної податкової служби затверджені наказом ДПА України від 24.12.10 № 1020.
     Порядок внесення змін до податкової звітності встановлено ст. 50 ПКУ.
     Згідно із п. 50.1 ст. 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
     Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
     Згідно із п. 119.2 ст. 119 розділу ІІ ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
     Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Канівська ОДПІ

бухгалтер 13-05-2013 12:36

Добрый день, подскажите пожалуйста, если сотрудница вышла на работу после дикрета и ей начислена зароботная плата 1500 грн., то она имеет право на налоговую социальную льготу, если она еще получает детские с бюджета? Спасибо.
Податкова соціальна пільга застосовується до доходу у вигляді заробітної плати, яка неперевищує 1610 грн. в 2013 році.. Ваша співробітниця має право на ПСП.

Канівська ОДПІ

Максим 13-05-2013 12:32

Здравствуйте. Покупаем с женой квартиру в новостройке. Пока не знаем на кого будем оформлять налоговый вычет. Можно ли сейчас оформить квартиру на двоих, и потом. после её сдачи подать заявку на вычет на одного супруга? Останется ли право на вычет за вторым супругом? (если мы в дальнейшем ещё приобретём недвижимость). Заранее спасибо.
Відповідно до п.265.1 ст. 265 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.
     Визначення платників податку в разі перебування об’єктів житлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:
     а) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
     б) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
     в) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Фізична особа - платник податку може скористатися пільгою зі сплати податку на нерухоме майно. А саме – зменшити базу оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності: для квартири - на 120 м2, для житлового будинку - на 250 м2.
У Міндоходів наголошують, що таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якому фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або ж за вибором платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.
Якщо ж платник податків виявить бажання застосувати пільгу до іншого об’єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності, йому потрібно надати до 1 липня 2013 року письмове звернення (заяву) до податкового органу за місцем реєстрації.
За наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування визначається окремо за кожним з таких об’єктів.

За новостворені (нововведені) об’єкти житлової нерухомості фізична особа буде сплачувати податок, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
Якщо право власності протягом календарного року переходить від одного власника до іншого, то попередній власник сплачує податок на нерухоме майно за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування. Новий же власник сплачує податок починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Канівська ОДПІ

Радионов Иван Петрович 13-05-2013 12:17

Я получил в собственность через оформление акта дарения от сестры нежилое помещение в 2012 году. В мае 2013 я должен оплатить налог с дарения в размере 13000 грвн.Сейчас полной суммы у меня нет.Могу ли я получить реструктуризацию,отстрочку моей налоговой задолженности.
Фізична особо зобов»язана самостійно до 1 серпня року,що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов»язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.

Для розстрочення або відстрочення податкового боргу платнику податків необхідно написати заяву, затвердженої форми. Така заява подається до органу державної податкової служби за місцем обліку платника податків. У заяві зазначаються суми податків, зборів, штрафних санкцій, пені, сплату яких платник податків просить розстрочити або відстрочити. Окремо необхідно зазначити строк розстрочення або відстрочення та періоди сплати. При цьому, окремо вказуються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування. Форма заяви щодо надання розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податку затверджена наказом Міністерства фінансів України 30.11.2012 N 1261.

Канівська ОДПІ

Тетяна Валеріївна 13-05-2013 10:30

Добрий день. Займаюсь веденням ФОМ, зіткнулась з такою проблемою під час пошуку реквізитів. В місті Кіровоград існує одна об"єднана ДПІ, а ось рахунки представлені для різних районів цього міста. На який рахунок правильно направляти кошти ? дякую ( можливості напряму з"ясувати не має)
Ви повинні звернутися до податкової інспекції за місцем реєстрації. На сайті Кіровоградської ДПС є адреси та телефони Цетрів обслуговування платників інспекцій Кіровоградської області, де Ви можите отримати інформацію яка Вам потрібна.

Канівська ОДПІ

Олена 12-05-2013 15:21

Доброго дня.ФОП на загальній основі.Підкажіть, якщо я продаю товар і кошти надходять через банк- це буде оптова продажа чи розниця.
Шановна пані Олена!

Закон "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.1995 N 481/95-ВР (із змінами і доповненнями) дає такі визначення роздрібної та оптової торгівлі:

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання.

 

 

Крім того, наказ Держкомстату "Про затвердження Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства" від 24.10.2005 N 327 дає таке визначення роздрібної торгівлі:

Роздрібна торгівля - вид економічної діяльності суб'єктів господарювання з продажу (без перероблення) населенню нових та вживаних товарів, призначених переважно для споживання громадянами (приватними особами) або домашніми господарствами, у магазинах, універсальних магазинах, лавках і кіосках, посилкових торгових фірмах, торговими посередниками тощо (коди згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) - 50.10.2, 50.30.2, 50.40.2, 50.50.0, 52.1, 52.2, 52.3, 52.4, 52.5, 52.6).

Золотоніська ОДПІ

Анна 10-05-2013 9:17

Податкова інспекція подала нашому підприємству розбіжності по податковим накладним за останні 3 роки.Чи можна робити уточнення за всі ці періоди? Дякую за відповідь.
Доброго дня!

Відповідно ст.50.1 Податкового кодексу України 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями

 У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Відповідно ст.198.6. Кодексу - Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Уманська ОДПІ

Здравствуйте, меня зовут Виталий. Я планирую открыть свой интернет-магазин. Пока я не зарегистрирован как частный предприниматель. 09-05-2013 18:27

У меня несколько вопросов, которые наверное Вам уже задавали, но все же: 1. Сколько и какие группы оплаты налогов существуют в Украине для частных предпринимателей (дальше - ЧП)? Хочу открыть интернет-магазин. 2. Какая из них подходит мне если штат будет 2-3 человека и прибыль годовая (надеюсь) 10000 грн? 3. Какие документы необходимо подать и куда для оформления ЧП выбранной группы? 4. Какую общую сумму в месяц (квартал, год) мне нужно платить, с учетом всех возможных оплат (пенсионный фонд, центр занятости, счет в банке, сам налог и т.д.)? 5. Что делать с уплатой налогов и ЧП, если интернет-магазин нормально не заработает, прибыли не будет или закроется через какое-то время? 6. И вообще, платится ли налог если нету продаж и прибыли? Пока все. Заранее спасибо. Очень жду ответов.
Доброго дня!

Інформацію про оподаткування ФОП можна отримати прочитавши ст.177, 291-296 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.

З питань щодо сплати всіх можливих платежів,крім податкових, звертатися до тих фондів, що їх адмініструють.

Уманська ОДПІ

Попова Марина 08-05-2013 17:24

Здравствуйте, Я закрыла СПД в 2009 году. Теперь решила опять открыть предпринимательство. Читая форумы поняла, что должна оформиться на един. налог второй группы. Интересует какую нужно вести бухгалтерию? Книгу доходов и выписывать товарные чеки покупателю? Нужно ли собирать документы на приобретенный мною товар для продажи? На разных форумах мнения разделились, так что решила спросить непосредственно в налоговой инспекции. Хочу открыть магазин мелкой бытовой техники (кухонные весы, блендеры и т.д.). Если этот вопрос уже задавали, то дайте ссылку.
 Доброго дня!

Інформацію про оподаткування ФОП можна прочитати в ст. 291-296 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та допоненнями.

Уманська ОДПІ

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...