Налоговая справка ГФС

Шабалина Мария 28-09-2012 17:15

Добрый день. Предприятие "Х" оказывает услуги перевалки на судно. Имеет свои необоротные активы, которые периодически модернизирует, улучшает для увеличения объемов предоставления услуги. с 01.07.12 в ст 146.12 НКУ ввели изменения, которыми исключили "к расходам того отчетного периода, в котором такой ремонт и улучшения были осуществлены". Предприятие "Х" модернизировало производственное основное средство, срок полезного использования которого 12 лет (группа 9). Каким образом включить в себестоимость оказанных услуг модернизацию (10% лимит не превышается)?? в каком периоде? если по дате дохода от реализации, то считать из расчета одного квартала, в котором произведено улучшение (после даты модернизации) или считать, что за 10 оставшихся лет службы будет оказано определенное количество услуг (план - потенциал предприятия) и на протяжении 10 лет относить на себестоимость часть от расходов модернизации? Расходы на модернизацию имеют значительную сумму, помогите, пожалуйста, разобраться в данной ситуации заранее спасибо
Відповідно до п.146.12 ст.146 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) сума витрат, що пов’язана з ремонтом та поліпшенням об’єктів основних засобів, у тому числі орендованих або отриманих у концесію чи створених (збудованих) концесіонером у розмірі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів на початок звітного року, відноситься платником податку до складу витрат.
     Такі витрати на поліпшення (ремонт) основних засобів враховуються при визначенні об’єкта оподаткування залежно від призначення основних засобів:
     у складі загальновиробничих витрат, якщо було здійснено поліпшення (ремонт) основних засобів загальновиробничого призначення (абз.«г» пп.138.8.5 п.138.8 ст.138 ПКУ);
     у складі адміністративних витрат, спрямованих на обслуговування та управління підприємством, якщо було здійснено поліпшення (ремонт) основних засобів загальногосподарського використання (абз.«в» пп.138.10.2 п. 138.10 ст.138 ПКУ);
     у складі витрати на збут, якщо було здійснено поліпшення (ремонт) основних засобів, пов’язаних зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (абз.«д» пп.138.10.3 п.138.10 ст.138 ПКУ).
     Загальновиробничі витрати відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку (п.138.8 ст.138 ПКУ).
     Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ст.138 ПКУ).
     Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку (п.138.5 ст.138 ПКУ).
     Згідно з п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 (далі – П(с)БО 16) витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені. Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами (п.8 П(с)БО 16).
     Отже, в податковому обліку загальновиробничі витрати, які згідно з вимогами положень (стандартів) бухгалтерського обліку відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів (робіт, послуг), визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
     При заповненні Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 №1213 (далі – Декларація), витрати, пов’язані з поліпшенням (ремонтом) основних засобів загальновиробничого призначення, що формують собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, зазначаються у рядку 05.1 Декларації.
     Витрати, пов’язані з поліпшенням (ремонтом) основних засобів загальногосподарського використання, пов’язаних з обслуговуванням та управлінням підприємством, відображаються у рядку 06.1 Декларації.
     Витрати, пов’язані з поліпшенням (ремонтом) основних засобів, пов’язаних зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг, відображаються у рядку 06.2 Декларації.


 

Канівська ОДПІ

В. Старостин 28-09-2012 15:17

Здравствуйте! Я гражданин РФ, но при этом резидент Украины. Хочу открыть свое дело с налогообложением по упрощенной схеме (третья группа), но есть вопросы: - имею ли я право работать по упрощенной схеме (единый налог) или же это привилегия только граждан Украины? - если да, то обязан ли я платить единый социальный взнос? Я так понимаю, что эти деньги идут в счет будущей пенсии. Если я буду платить единый социальный взнос, то смогу ли я претендовать на получение пенсии от украинского государства? - правильно ли я понимаю, что после подачи мною ежеквартальной декларации мне будет приходить по почте квитанция на оплату налога, которую я могу оплатить в любом банке? - можете ли вы порекомендовать сайт, где я могу подробно изучить, как вести отчетность (образцы заполнения учетных книг и т.д.)?
         Относительно пребывания Вас на упрощенной системе налогообложения :Налоговым кодексом Украины предусмотрен запрет пребывания на упрощенной системе нерезидентов.Если Вы имеете статус резидента,то Вы сможете зарегистрироваться плательщиком единого налога.
Что касается второй части вопроса,то она не относится к компетенции  налогового законодательства. На сайте ДПС Украины (sts. gov. ua) Вы можете найти ответы по налогообложению.

Канівська ОДПІ

ФОП на єдиному податк 3 група без ПДВ 28-09-2012 13:55

Скажіть будь ласка, здаємо в оренду приміщення (офіси) , наші орендарі компенсують нам витрати по водокористуванню і каналізації ( воду вони використовують для задоволення питних і тенічних потреб), чи повинен я як орендодавець-приватний підприємець сплачувати водний збір і подавати декларацію по водному збору? Дякую.
У відповідності до вимог  п.п.324.4.1.п.324.4 ст.324 Податкового кодексу України збір за спеціальне використання води не справляється за воду,що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб фізичних осіб-підприємців та платників єдиного податку .
Дана норма закону введена в дію з 01.07.2012 року.

Канівська ОДПІ

Главный бухгалтер ЧП 28-09-2012 13:19

Добрый день! Наша фирма занимается торговлей зерновыми культурами. Первый посредник. Покупаем по весам сельхозпроизводителя. Перевозим в пункт назначения и продаем по весам покупателя. Часто бывает разница по весам, как в + так и в -. Интересует следующее, если у нас получаются излишки, имеем ли мы право их продавать с НДС?
У відповідності до вимог п.п “а” 185.1 п.185,. ст.185 Податкового кодексу України об”єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів,місце постачання яких розташоване на митній території України.
  Таким чином, суб”єкт господарювання,який зареєстрований платником податку на додану вартість зобов”язаний здійснювати всі операції поставки товарів,робіт(послуг) з врахуванням податку на додану вартість.

 

Канівська ОДПІ

Толубаев Дмитрий 28-09-2012 12:22

Здраствуйте, я являюсь помощником судьи Воронежского областного суда, для извещения не могу найти телефон (и код) Каневской ОДНИ. Подскажите. Спасибо
Дозвониться можна по тел.(04736) 3-21-58. Код Каневской ОГНИ 21367331

Канівська ОДПІ

Оксана, бухгалтер 28-09-2012 11:49

Подаю отчеты в ДПИ и ПФУ по БЕСТ-ЗВИТ (демо версия). Смогу я пользоваться программой БЕСТ - ЗВИТ, если Ключи изготовит ДПИ?
Да, зможите. Для цього потрібно мати повну версію БЕСТ-ЗВИТа. 

Канівська ОДПІ

Виктор Анатольевич 28-09-2012 11:15

Здравствуйте. Я военнослужащий. Имею ли я право на налоговую скидку при обучении ребёнка в ВУЗе на контрактной основе?
Для розрахунку сум податку на доходи фізичних осіб, які підлягають поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з реалізацією ним права на податкову знижку, застосовується сума сплаченого, тобто зарахованого до відповідного бюджету податку, а не нарахованого (утриманого) податковим агентом.
Особам, які відносяться до категорії військовослужбовців податок з доходів фізичних осіб нараховується , але не перераховується до бюджету .
     Отже, якщо податковий агент утримав, але не перерахував податок на доходи фізичних осіб до бюджету, то фізична особа не має права на податкову знижку.

Канівська ОДПІ

Ірина 28-09-2012 11:0

Добрий день! Я підприємець,платник єдиного податку 1 група.Зареєструвалась в цьому році, звіт ще не здавала (звітуватися портрібно за рік).Виникла необхідність подати в банк довідку про доходи від підприємницької діяльності.Чи можливо мені здати звіт за 9 місяців,а потім на підставі цьго звіту отримати довідку про доходи.Дякую
П.п. 296.8 ст.296 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку мають право для отримання довідки про доходи подавати до органу податкової служби податкову декларацію за інший , ніж квартальний ( річний) податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов"язку подання податкової декларації у строк встановлений для квартального(річного) звітного періоду

Канівська ОДПІ

Ольга 27-09-2012 18:3

Имеет ли право отнести на валовые расходы, предприятие находящееся на общей системе налогообложении,за проданные товары, если товар был приобретен у физ.лиза-предпринимателя второй группы
Доброго дня! Платники податку на прибуток при визначенні оподатковуваного прибутку можуть враховувати у складі витрат витрати з придбання товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних активів у фізичних осіб – підприємців, в тому числі платників єдиного податку (незалежно від групи, до якої віднесено фізичну особу – підприємця), за умови, що такі витрати пов’язані з господарською діяльністю та підтверджені відповідними первинними документами. 

Золотоніська ОДПІ

Бохолдина Елена Викторовна 27-09-2012 17:25

Наша организация в 2013г. планирует перейти с ОСНО на УСНО. У дас в лизинге на балансе находится дорогостоящее оборудование. Мы неоднократно возмещали входной НДС. Выкупная цена заложена в последний лизинговый платеж, который соответственно уже будет на УСН (через год). Вопрос: должны ли мы восстанавливать при переходе на УСН НДС с принятых лизинговых услуг? Не возникнет ли у нас проблем?
Доброго дня! Вибачте, але не зовсім зрозуміла із запитання Ваша ситуація. Просимо більш детально її описати або звернутися для отримання відповіді безпосередньо до  Вашої податкової інспекції.

Золотоніська ОДПІ

Светлана 27-09-2012 17:1

Добрый день . При частичной оплате за товар в налоговой накладной необходимо указать дробьное колличество по всем пяти позициям или можно указать какую-то одну и будетли это нарушением ?
Якщо у вас невеликий перелік номенклатури товарів, то зазначте всі позиції. При частковій попередній оплаті це не принципово.

Золотоніська ОДПІ

Светлана 27-09-2012 13:5

Добрый день. Наш покупатель оплатил 10% от счета в котором 5 позиций . Должны ли мы в налоговой указывать в колличестве по 0,1 шт. всех пяти позиций или можно указать 0,5 одной из позиций? Играет ли какую бы то нибыло роль как расписана номенклатура при частичной оплате или главное сумма ?
Доброго дня! Відповідно до п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.11 №1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.11 за №1333/20071 (далі – Порядок №1379) податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
     Згідно п.12 Порядку №1379 до розділу I податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, зокрема:
     графа 3 - номенклатура товарів/послуг продавця;
     графа 5 - одиниця виміру товарів/послуг - грн., шт., кг, м, см, м. куб., см. куб., л тощо;
     графа 6 - кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів/послуг. У разі якщо послуги не мають таких показників, а вимірюються лише у вартісному вираженні, у графі 6 указується: «послуга/проценти тощо».
     У разі, здійснення часткової оплати за товари (послуги) у графі 6 може бути зазначено як ціле так і дробове значення, для визначення якого, необхідно суму передоплати за товари/послуги поділити на ціну поставки одиниці продукції. (Наприклад: при частковій оплаті 1000 грн. за 12 стільців, у разі якщо вартість одного стільця становить 124 грн., для розрахунку кількості (об’єму, обсягу) поставки товарів необхідно 1000 грн./124 грн. = 8,0645, тобто у графі 6 зазначити дробове значення «8,0645»).

Золотоніська ОДПІ

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...