Налоговая справка ГФС

Ермилов Дмитрий Александрович ФОП

Нужно ли в конце 4го квартала заново сдавать документы на единый налог?? и до какого числа??
Звичайно, потрібно. Відповідно до Указу Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 № 727/98, для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.
Заяву Вам потрібно подати до 15 грудня 2009 р.

любовь

Чи потрібно здавати єдиний на подовження, якщо його отримано 30.11.2009р. Дякую.
Пані Любове! Якщо Ви плануєте бути на єдиному податку у І кварталі 2010 року, то Вам необхідно подати відповідну заяву до 15 грудня 2009 року, оскільки з 30.11.2009 р. Ви отримали право бути на єдиному податку лише до кінця 2009 року.

любовь

До якого числа треба здати податок на прибуток за 11 місяців. Дякую
У 2009 році така декларація не подається

Оксана

Добрий день! Підскажіть, будь ласка, юридична особа на єдиному податку за ставкою 10%, в цьому році перевищила оборот за 300,0 тис.грн. Чи має вона змінювати ставку на 6% і бути платником тепер ПДВ?
Шановна пані Оксано! Відповідно до п. 3 Указу «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р. № 727/98 суб'єкт підприємницької діяльності – юридична особа, яка перейшла на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, САМОСТІЙНО обирає одну з таких ставок єдиного податку:
6 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із законом;
10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Навіть у разі вказаного Вами перевищення, Ви залишаєтесь на ставці єдиного податку 10% зі всіма зазначеними Указом Президента умовами.

любовь

В жовтні купили запчастини на ремонт основного засобу 2 групи, самостійного його відремонтували. Коли маємо право суму запчастин віднести до складу 2 групи? Дякую.
Основні фонди вже введені в експлуатацію?

любовь

Так, основні фонди введені в експлуатацію в серпні 2008 року.
Шановна пані Любове! Відповідно до ст. 8.7.1 ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994, № 334/94-ВР, платники податку мають право протягом звітного періоду віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у тому числі витрати на поліпшення орендованих основних фондів, у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів станом на початок такого звітного періоду.
Витрати, що перевищують зазначену суму, розподіляються пропорційно сумі фактично понесених платником податку витрат на поліпшення основних фондів груп 2, 3, 4 чи окремих об'єктів основних фондів групи 1 та збільшують балансову вартість основних фондів відповідних груп чи окремих об'єктів основних фондів групи 1 станом на початок розрахункового кварталу.
Дякуємо за запитання.

виктория

скажіть, будь-ласка, чи може людина, яка оформлена як особа по догляду за інвалідом війни 1-ї групи, бути зареєстрована як приватний підприємець (фізична особа). При цьому вона отримує допомогу в розмірі 10 грн, і нараховується стаж. дякую.
Шановна пані Вікторіє! Приватним підприємцем може бути громадянин України, який має паспорт, прописку та індивідуальний ідентифікаційний номер (або відмітку у паспорті про відмову від нього), за виключенням тих громадян, які відносяться до категорії "державні службовці". Стосовно ж можливості втрати Вами допомоги та стажу - то радимо звернутись до того соціального фонду, який Вам забезпечує ці соціальні гарантії.
Дякуємо за запитання.

Антон Муха

Я збираюсь реєструватись підприємцем. Документи на постановку на податковий облік (єдиний податок) подаватиму у грудні, але працювати буду з січня. Чи можна у ГРУДНІ при поданні документів на податкову реєстрацію оплатити податок лише за СІЧЕНЬ і ЛЮТИЙ? чи обов'язково треба платити за грудень, хоча я у цьому місяці не збираюсь працювати?
Шановний пане Антоне! Щоб стати платником єдиного податку у І кварталі 2010 року, Вам потрібно до 15 грудня 2009 року подати до ДПІ за місцем реєстрарії відповідну Заяву
(Указ Президента від 03.07.1998, № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва").
Також, до 20 грудня 2009 року Вам необхідно сплатити єдиний податок, але платити Ви наперед - тобто за право займатись цім видом діяльності у січні 2010 року. І так далі - до 20.01.2010 р. Ви платити за лютий 2010 року. Так що жодної проблеми тут у Вас не виникає.
Дякуємо за запитання.

Марина Данько

Добрый день! Я проживаю в Киеве, но прописана в г. Черкассы. Мне необходимо оформить ЧП. Подскажите всю процедуру открытия ЧП. Куда именно необходимо обращаться и в каком порядке? Заранее благодарю.
Шановна пані Марино! Оформити себе приватним підприємцем Ви можете лише за місцем Вашої прописки – у м. Черкаси. Щоб провести процедуру оформлення Вам необхідно з паспортом, ідентифікаційним номером звернутись до управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання Черкаського міськвиконкому – тел. (0472) 36-01-85. Протягом 3-4 днів Вас реєструють. Далі Ви з отриманим Свідоцтвом звертаєтесь до ДПІ у м. Черкаси за адресою вул. Хрещатик,235, каб.433 (а). Всі необхідні консультації Вам нададуть фахівці ДПІ у місті Черкаси за тел. 1507 (довідкова служба ДПІ у місті Черкаси), тел. (0472) 37-83-82 (управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у місті Черкаси).
Дякуємо, що звернулись до нас за консультацією.

Марина Данько

Спасибо за ответ. Еще подскажите пожалуйста, если возможность какие-нибудь документы (заявления или что-то такого рода) подготовить заранее?
Пані Марино! В принципі, можете зробити копії названих документів. Але це не проблема в Черкасах. Вам будуть в процесі оформлення реєстрації видавати відповідні документи, які Вам потім і знадобляться. Дякуємо за запитання.

Оксана

Скажіть будь ласка, предоплату по експорту від іноземного покупця в декларації з прибутку показувати вартість валюти показувати за датою заходу валюти на гривневий рахунок чи продажну вартість валюти? Дякую
Згідно з правилами ведення податкового обліку, встановленими ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, в разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку – дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) – дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
Отже, валовий дохід при продажу товарів на експорт збільшується за правилом першої події.
При цьому в пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР зазначено, що доходи, отримані (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Нацбанку України, що діяв на дату отримання (нарахування) таких доходів, і не підлягають перерахуванню у зв'язку зі зміною обмінного курсу гривні протягом такого звітного періоду.

Наталья

Добрый день! Я приобрела квартиру в Борисполе (Киевская обл.) на первичном рынке в кредит. Дом ещё строится, поэтому в квартире той я ещё не живу и соответственно в ней не прописана. Прописана я в Черкассах, но работаю и брала кредит в Киеве. 1. Имею ли я право в таком случае на возмещение средств по налоговому кредиту? 2. И в налоговую какого города я должна обращаться? И поясните, пож-та, какой документ я должна предоставить налоговой, подтверждающий оплату ежемесячных платежей, если кредит я брала в долларах, а валюту для погашения кредита покупала на аукционах, которые проводил в этом году НБУ (у меня есть только квитанции о внесении гривен на свой счёт). Спасибо!
Шановна пані Наталіє!
Згідно з пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року частину суми процентів за іпотечним кредитом, сплачених платником податку, яка розраховується за правилами, встановленими ст. 10 цього Закону.
Відповідно до визначення, наведеного у п. 1.5 ст. 1 Закону № 889-IV, іпотечний житловий кредит – це фінансовий кредит, що надається фізичній особі строком не менше п'яти повних календарних років для фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом або придбанням квартири (кімнати) або житлового будинку (його частини) (з урахуванням землі, що знаходиться під таким житловим будинком, чи присадибної ділянки), які надаються у власність позичальника з прийняттям кредитором такого житла (землі, що знаходиться під ним, чи присадибної ділянки) у заставу.
Житлом фізичної особи відповідно до ст. 379 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (зі змінами та доповненнями) є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них. Згідно з п. 2 ст. 331 цього Кодексу право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про іпотеку» від 05.06.2003 р. № 898-IV (зі змінами та доповненнями) іпотека – це вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Право у платника податку щодо податкового кредиту на іпотеку виникає у разі, якщо за рахунок такого іпотечного житлового кредиту будується чи придбається житловий будинок (квартира, кімната), визначений таким платником податку як основне місце його проживання (п. 10.1 ст. 10 Закону № 889-IV).
Таке визначення здійснюється платником податку самостійно, зокрема шляхом реєстрації (внесення відомостей до паспортного документа такого платника податку) об'єкта житлової іпотеки його місцем проживання відповідно до норм Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV (лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності «Щодо оподаткування доходів фізичних осіб» від 12.02.2007 р. № 06-10/10-138).
Дякуємо за запитання.

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...